Yangın bölgesi için poliçe yenilemelerine kolaylık tanındıSEDDK tarafından Manavgat, Bodrum ve Marmaris’te meydana gelen orman yangınları nedeniyle bu bölgelerdeki poliçe yenilemelerinin bir ay uzatıldığı açıklandı.


Yangın bölgesi için poliçe yenilemelerine kolaylık tanındı

Yangın alanlarında sigorta konusunda kolaylıklar sağlanıyor. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’ndan (SEDDK) yapılan açıklamada, kurumun, “Genel Hayata Etkili Afet Bölgesi” ilan edilen yerlerde orman yangınlarından zarar gören vatandaşların ve yangınlara müdahale çalışmalarına katılan resmi görevlilerin sigorta ihtiyaçlarının kolaylaştırılması amacıyla hareket ettiği belirtildi.

ORMAN YANGINLARINDA ZARAR GÖREN MALLARA İLİŞKİN HASARLARIN ÖDENMESİ ÖNCELİKLİ OLACAK

Vatandaşların zararlarının hafifletilmesi amacıyla SEDDK tarafından alınan tavsiye niteliğindeki kararların başında “orman yangınlarında zarar gören mallara ilişkin hasarların ödenmesi” geldiği kaydedildi.

KONUT VE KARA ARAÇLARININ KASKO SİGORTASI ZARARLARI TAZMİN EDİLECEK

Açıklamada, “Yangınlarda zarar gören mallara ait konut sigortası, kara araçları kasko sigortası gibi mal sigortalarına sahip vatandaşlarımızın zararların tazmininde, poliçelerde teminatı sınırlayan hususların sigortalı lehine yorumlanarak zarar gören vatandaşların teminatsız bırakılmaması adına azami özenin gösterilmesi, hasar ödemelerinin mümkün olan durumlarda sigorta şirketlerince ex-gratia (lütuf-hatır ödemesi) kapsamında değerlendirilmesi faydalı olacaktır.” denildi.

Yangın bölgesi için poliçe yenilemelerine kolaylık tanındı #1

RİSK İNCELENMESİ SÜRESİ ERTELENDİ

Bu bölgedeki madenlerde poliçe başlangıcından itibaren 6 ay içinde yenilenmesi gereken risk incelemesinin bir ay ertelendiği bildirildi.

HAYAT VE SAĞLIK SİGORTALARINDA TAZMİNAT ÖDEMELERİNE ÖNCELİK VERİLECEK

Açıklamada, yangınlarda vefat eden vatandaşların vefat teminatlı sigorta poliçelerine ilişkin yapılacak tazminat ödemelerine öncelik tanınması gerektiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

“Zarar gören vatandaşlara hayat veya sağlık sigortası yaptırılmasında yaşanabilecek olası gecikmeler göz önünde bulundurularak, sigortalıların bu süreçlerinde hak kaybına uğramamaları, yangınlar nedeniyle, özel sağlık sigortasını kullanan vatandaşların varsa hasarsızlık indirim hakkı kullanımının olumsuz etkilenmemesi, ayrıca tamamlayıcı sağlık sigortası bulunan vatandaşların kullanım hakkının eksilmemesi hususları önem arz etmektedir.”

POLİÇE YENİLEMELERİ HIZLICA YAPILACAK

Tüm branşlar için poliçe yenilemelerinin en hızlı şekilde yapılması ve yenileme işlemlerinde gecikmeye mahal verilmemesi istendi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir