NASA, Mars simülasyonları için aday arıyorAmerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Mars simülasyonlarında bir yıl boyunca görev alacak mürettebat üyesi aradığını açıkladı.


NASA, Mars simülasyonları için aday arıyor

NASA’nın internet sitesinden yapılan açıklamada, 2022 sonbaharında başlatılması planlanan bir yıllık simülasyon görevleri için mürettebat üyesi olarak katılmak isteyen başvuru sahiplerinin arandığı bildirildi.

MARS SİMÜLASYONLARI İÇİN BİR YIL ÇALIŞACAK ADAY

“Mürettebat Sağlığı ve Performans Keşfi Analoğu” olarak adlandırılan görevler dizisi, bir yıllık 3 Mars yüzey simülasyonlarını içine alırken, simülasyonların NASA’nın Johnson Uzay Merkezi’nde yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

NASA, Mars simülasyonları için aday arıyor #1

Simülasyonlarla, Ay ve Mars’a gelecekte yapılacak insanlı uzay görevlerinde olası sorunları önlemek ve çözmek için teknoloji geliştirerek araştırmaların desteklenmesi hedefleniyor.

NASA, Mars simülasyonları için aday arıyor #2

AMAÇ, FİZİKSEL VE ZİHİNSEL ZORLUKLARI ANLAMAK

NASA’nın Gelişmiş Gıda Teknoloji Araştırmalarından Sorumlu Bilim İnsanı Grace Douglas, analog çalışmanın kritik öneme sahip olduğunu belirterek, “Simülasyonlar, astronotların uzay görevlerine gitmeden önce karşılaşacakları fiziksel ve zihinsel zorlukları anlamamıza ve bunlara karşı koymamıza yardımcı olacak.” dedi.

NASA, Mars simülasyonları için aday arıyor #3

ADAYLARDA İSTENEN ŞARTLAR

NASA, simülasyonlarda görev alacak 30 ve 55 yaşları arasında, İngilizce bilen, sağlıklı, ABD vatandaşı ya da daimi oturumu olan adaylar arıyor.

NASA, Mars simülasyonları için aday arıyor #4

Mürettebat seçiminin, seçilen aday adayları arasından standart NASA kriterleriyle yapılacağı bilgisi paylaşıldı.

NASA, Mars simülasyonları için aday arıyor #5

NASA, Mars simülasyonları için aday arıyor #6

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir